Karantino pamokos. Ar jomis pasinaudosime?

Keliems mėnesiams namuose uždariusi koronaviruso pandemija privertė gerai pagalvoti, kas yra svarbiausia. Nuo ko pradėsime, kai tik galėsime išeiti iš namų? Turbūt nesuklysiu, kad visi pirmiausiai skubėsime apkabinti vaikų  ar kitų brangiausių  žmonių.

Žmonės – štai kas yra svarbiausia. Žmogiškieji ryšiai ir pagalba vienas kitam, tiesiog žmoniškumas buvo svarbūs ir per karantiną, kuris mus išmokė susitelkti, veikti ne tik savo, bet ir bendruomenės labui – tiesiog nustoti nagus lenkti į save. Daugybė žmonių niekieno neraginti ėmėsi iniciatyvos, kasdien gimė vis daugiau tarpusavio pagalbos projektų – bendruomenėse, laiptinėse, facebooke, šeimose. Kaip kad  „Žmonės – žmonėms pagalbos grupė“ Dzūkijoje. Šimtai savanorių, siūlančių  padėti ir prisidėti. Pamatėme ir pajutome, kaip svarbu dalyvauti, o ne abejingai stebėti. Visa tai rodo  milžinišką mūsų šalies socialinį  kapitalą ir dar neatskleistus žmogiškuosius resursus. Esame veiklių, darbščių, išradingų, sąžiningų ir  jautrių  žmonių šalis – ir viskas mūsų pačių rankose. Susitelkę ir veikdami kartu, daugiau padarysime. Tik reikia nebijoti  imtis atsakomybės. Per karantiną pamatėme, kad yra daugybė formų, kaip galime įsitraukti ir dalyvauti  savo krašto ir geresnės valstybės kūrime. Tereikia pasitikėti vieni kitais ir burtis  į bendruomenes, fondus, bendraminčių klubus, sąjūdžius, nevyriausybines organizacijas  – kaip bepavadinsi, svarbu veikti, siūlyti, padėti. Matėme ir tuos, su kuo nepakeliui  – kurių  atjauta greitai virto interesu, kai gelbėdami reikalavo šlovės. Krizė baigsis, o kaip  kas elgėsi per ją, visi atsiminsime ilgai.

 

Karantinas apnuogino ir  silpniausias  vietas. Labai aiškiai pajutome – neturime nei normalaus gydymo, nei normalaus ugdymo. O būtent  tai –  gyvybiškai svarbu.  Neįvykdytos ir užvilkintos  sveikatos ir švietimo reformos akis bado prarastomis galimybėmis vaikams, ligoniams, gydytojams ir mokytojams. Aklai saugodami  ligoninių ir mokyklų pastatus, pamiršome investuoti į žmones ir jų kvalifikaciją. Dabar matome – visa sveikatos sistema tik butaforija, frontą laikė  3-4  įstaigos. Kitur reikėjo pagalbos  ir darbui organizuoti,  ir personalą apmokyti. Praregėjome, kad daugelyje rajoninių ligoninių nėra specialistų – jeigu ne atvažiuojantys gydytojai, daugelyje  liktų tik slaugos skyriai. Iš kitos pusės girdėjome, kaip dirbdama per tris ligonines, gydytojų šeima niekaip neįstengia gauti paskolos būstui. Atidėliojami sprendimai, net ir pandemijos metu  vykstanti „klinikinė kova“  ne tiek  už žmonių gyvybes ir medikų saugumą, kiek už įtakas ir savo išlikimą, bandymai įtikti steigėjui – ministerijai ar savivaldybei, pasmerkė mus visus, prireikus pagalbos, ieškoti kas kaip išmano.

 

Betgi po tris  operacijas per dieną su viena kauke atlaikiusi slaugytoja verta, kad dabar jau būtų nedelsiant padaryta tai, kas nebuvo  padaryta laiku. Ji  taip ir neišdrįso to pasakyti,  nors dirbdama plikomis rankomis bijojo apsikrėsti, bet dar labiau bijojo kalbėti. Taip trisdešimtaisiais nepriklausomybės metais žodžio laisvė traukėsi į kamputį. Medikai bijojo sakyti, kaip yra, nes tiesus žodis galėjo kainuoti darbo vietą. Medikus drąsino žurnalistai. Nors patiems reikėjo atlaikyti politinius  išpuolius ir finansinius sunkumus. Ir ne tik Nacionaliniam transliuotojui  LRT.  Ne išimtis ir Dzūkija: karantino įkarštyje iš 20 metų nuomotų patalpų bandyta išprašyti radijo  FM99 žurnalistus Alytuje. Žodžio laisvė – yra LAISVĖ, todėl  mums labai reikia nepriklausomos  kokybiškos žiniasklaidos  ir kritinio mąstymo. Žurnalistai per karantiną dirbo trigubai,  kai kurie  už pusę algos. Suprasdami, kad padrąsinimo reikia ne tik medikams, nes kol nenustosime bijoti su mumis visi  darys ką nori – seniūnai, direktoriai, vietiniai dievukai.

 

Tų baimių prisiauginome laiku neinvestavę į žmonių švietimą. Karantininė tiesa – kai gyvenimas persikėlė į internetinę erdvę, paaiškėjo, kas aišku buvo seniai –  kompiuteriu naudotis nemoka beveik pusė milijono – 450 tūkst. šalies gyventojų. O  tai reiškia, kad jie liko atkirsti nuo pasaulio, nes jiems nepasiekiama nei internetinė parduotuvė, nei bankas, nei nuotolinė daktaro konsultacija.  O pasaulis jau gyvena dirbtiniu intelektu. Todėl investuoti reikia ne tik į vaikų raštingumą ir  naują jų  ugdymo turinį ir kokybę. 35 tūkstančiai kompiuterių vaikų nuotoliniam mokymui gerai, tačiau ne mažiau svarbu tobulėjimo galimybės  ir jų mokytojams,  tėvams ir seneliams.   Skaitmeninis, teisinis, finansinis,  pilietinis žmonių raštingumas – nacionalinės svarbos reikalas. Tik  išsilavinimas daro mus pranašesnius. Suprantu, kad  prieš rinkimus  gali būti paveikesni pažadai apie  didesnes algas, didesnes pensijas ir pašalpas. Bet tai – saviapgaulė. Nuo mūsų vaikų ir mūsų pačių  išprusimo priklauso viskas – tavo paties alga, tavo  močiutės pensija ir valstybės raida.  Žinios gali mus išlaisvinti  ir nuo baimių. Išsilavinę, šviesūs  žmonės nepasiduoda spaudimui, žino kaip gintis,  greičiau randa galimybių ir išeičių. Tokiais nepamanipuliuosi.Būsime visapusiškai raštingi – mums atsivers viso pasaulio galimybės, lengviau spręsis ir socialinės problemos.

 

Koronavirusas pragraužė dar gilesnę  socialinės atskirties prarają, padaugėjo smurto ir girtuoklysčių. Kas trečiuose namuose ir iki karantino buvo smurto protrūkių, o įklimpusiųjų į priklausomybes neturime net tikslaus skaičiaus – alkoholis, narkotikai, lošimai  įtraukę  dešimtis tūkstančių. Pirmieji į pagalbą jiems skuba nevyriausybininkai. Vien  Panaros pilnų namų bendruomenė padeda šimtams žmonių ir šeimų.  Vėlgi,  reikia sėti ten,  kur dygsta, reikia investuoti į tai, kas veikia efektyviai. Pirmiausia stiprinti vietos bendruomenes ir nevyriausybines organizacijas. 

 

Klaipėdos hospise įsisukęs koronavirusas apnuogino katastrofišką senyvų žmonių ir nepagydomų ligonių slaugos padėtį. Problema gilesnė nei kažkieno bandymas pasipelnyti. Daug metų slaugau mamą. Per pastaruosius 8 metus, kai jau reikalinga  intensyvi paliatyvioji  slauga, nė karto nepasinaudojome slaugos ligoninės paslaugomis, nes kai užsiregistruodavome vis būdavome mažiausiai 561. Slaugos sistema neišvystyta, paslaugų trūksta katastrofiškai – slaugos reikia 42 tūkst., o iš šio didelio skaičiaus ją gauna vos 18 proc. žmonių.Trūksta ir pagalbos šeimoms, auginančioms vaikus su negalia.  Per karantiną dar labiau išryškėjo, kaip jie dažnai paliekami likimo valiai. Užsidarius visoms įstaigoms, autizmo sindromą turinčio alytiškio  vaiko mama  negalėjo gauti  nedarbingumo, kuriuo naudojosi sveikų vaikų tėvai, nes jos,  amatų mokyklą lankantis vaikas, jau 20 – metis. Ir niekam nerūpi – kad jis tokiu  bus visą gyvenimą.

 

Galėjome  natūraliai užsidarančias mokyklas ir ligonines seniai paversti taip reikalingomis slaugos lovomis, dienos centrais ir naujomis darbo vietomis. Galėjome į tai investuoti ir europinės finansinės paramos. Galėjome… Per karantiną praregėjome, kaip  pavėluoti  ar korumpuoti sprendimai, niekais paleisti  ES milijonai  apvogė mūsų  pačių ateitį. Deja, embargo korupcijai nepaskelbė net karantinas. Todėl dabar jau  ne galime, o privalome būti akyli, kad nauja ir gal jau paskutinė 2021-2027 m. ES parama nenusėstų korumpuotų grupuočių kišenėse, o pasitarnautų mūsų visų labui. Kaip neturėtume leisti „šešėliniams“ pinigams  ir korupciniams ryšiams tarpti pašonėje, kai mes duoną pelnomės sąžiningu darbu, mokėdami visus mokesčius.

Širdį  per karantiną gaivino  pasivaikščiojimai po mišką. Bet ir iš miško kaskart grįždavau skaudančia širdim, pilnu maišu šiukšlių ir su mintim, kad kažkas ne taip su  miškų priežiūra  ir teritorijų planavimu. Chaotiškos statybos darko kraštovaizdį, o padangų ir šiukšlių stirtos niekais paverčia gražiausią girią. Norime  gyventi  #gamtos ritmu, visai nenorėdami rūpintis gamtos išlikimu. O juk ir Čepkelių raistas,  ir Punios šilas, ir didysis baublys  Daugų ežere neamžini.  Kas kitas, jei ne mes patys, saugos mūsų šilus, upes ir ežerus. Klimato kaitos padarinius jau pradedame  jausti ir Lietuvoje: Kalėdos be sniego ir sausros trečius metus iš eilės – nepadoraus elgesio su gamta išdava.

 

Karantinas tikrino ir  mūsų budrumą, primindamas, kad dėl geopolitinių grėsmių negalima atsipalaiduoti nė akimirkai. Su pagalba medikams leidosi rusiški lėktuvai, o kartu su jais  priešiška minkštoji galia su  galimomis įtakomis. Bet kurį laiką tai  rūpėjo tik  politikos apžvalgininkams. Korona nepastebimai išaugino ir komunistinės Kinijos galią. Geopolitiškai nesaugios investicijos  siūlosi  ir į mūsų paramos medikams fondus, uostą, finansų sektorių. Miškų gaisrai aplink Černobylio elektrinę  priminė „degančias“ Astravo atominio monstro saugumo problemas. O melaginga žinia apie NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo laišką ir  tariamą  sprendimą išvesti karius iš Lietuvos, kėlė naują aliarmą dėl dezinformacijos ir priešiškos propagandos pavojų mūsų smegenims ir vienybei. Todėl, saugant  laisvę ir  nepriklausomybę – politinę, ekonominę, energetinę – šiuo ypač įtemptu kriziniu metu, kaip niekad būtinas dzūkiškas partizaniškas budrumas.

 

Svarbu ir sprendimų greitis. Covid -19 atsitraukia. Tačiau įžengiame į dar  sudėtingesnį laikotarpį: po mūšio už  gyvybes laukia nauja kova – ekonomikos gaivinimas, stimuliavimas  ir skolų karštinė. Koronavirusas atėmė ne tik sveikatą, bet ir darbą, pajamas. Dabar  svarbi bus ne tik valstybės parama, bet ir valstybės lyderystė – perorientuojant ekonomiką ir užtikrinant jos gyvybingumą,  perkvalifikuojant žmones. Dzūkijoje tam turime Varėnos ir Daugų technologijos ir verslo mokyklas, Alytaus profesinio rengimo centrą, kurie gali atliepti ateities darbo rinkos ir  investuotojų poreikius. Jei tik bus politinės valios ir strateginių sprendimų  kaip pritraukti  tuos investuotojus. Per 10 metų Alytuje  –  pramonės mieste,  nė vienos solidžios užsienio  investicijos – nepateisinamas  aplaidumas.

 

Pandemija parodė, kiek daug gebame patys – čia, Lietuvoje. Turime pasaulinio lygio mokslininkų ir išradėjų, kurie gali pasiūlyti ne tik reagentus ir vaistus nuo vėžio, bet ir pasaulinio lygio technologinius sprendimus. Mūsų verslai geba žaibiškai persiorientuoti iš tradicinių į e-verslus.

 

Kryptinga valstybės politika inovacijų srityje, mokslinio potencialo  ir inovacijų panaudojimas šalies ūkyje ir žemės ūkyje, skaitmeninės rinkos  ir elektroninių paslaugų plėtra, gyvybės mokslai ir finansinių technologijų centrai, atviri duomenys, konsoliduoti informaciniai ištekliai – būtent tai gali pakeisti ekonomikos struktūrą. Kvalifikuoti žmonės ir aukštos pridėtinės vertės produktai  iš naujo užkurs ekonomiką.

 

Koronaviruso sukelta situacija labai apnuogino – kas yra svarbiausia, kur reikia eiti ir ką daryti pirmiausia. Taip gimė sprendimas: #ImuosiAtsakomybės.

Taip pat skaitykite